A mobilinternet története és technológiái
CSD - Circuit Switched Data
A CSD volt a mobilinternet első adatátviteli technológiája. Vonal kapcsolt mobilinternetnek is hívták, mivel egy telefonszámot kellet betárcsázni a használatához. A névleges adatátviteli sebessége mindössze 9,6 kbit/s volt. Ma már az alacsony sebessége és a folyamatos hálózatterhelése miatt nem alkalmazzák. Valamikor mobiltelefonról történő böngészéshez azaz (WAP) használták. 1G adatátvitelként is szokták emlegetni.
GPRS - General Packet Radio Service
Egy csomagkapcsolt, IP-alapú mobil adatátviteli technológia, amelyet GSM mobiltelefonok használnak. A GPRS adatátvitelt Magyarországon a szolgáltatók a hagyományos technológiák percalapú számlázása (amely nem veszi figyelembe, hogy adatforgalom is történt-e vagy csak készenléti állapotban volt a felhasználó) helyett adatmennyiség (kilobájt) alapján számlázzák ki. Hasznosítási területe a WAP, SMS és MMS mellett az internethasználat is, beleértve az e-mailezés.
EDGE - Enhanced Data Rates for GSM Evolution
Az EDGE a GPRS hálózatok megerősítése. Ez a technológia már akár a 236 kbit/s-os adatátviteli sebességre is képes. Ma főként kisebb településeken és mobiltelefonon alkalmazzák a 3G alternatívájaként. 2,75G adatátvitelként is szokták emlegetni
3G - 3rd Generation Partnership Project
A harmadik generációs mobilhálózat. Ez generáció jóval nagyobb adatátviteli sebességre képes, mint elődjei. A 3G akár 21 Mbit/s HSPA + használatával, egyébként max. 384 kbit/s, mint a második generációs 2G, GSM-szabványnál legfeljebb 220 kbit/s az adatátviteli sebesség EDGE. A mobilinternet mellett már a videó hívást is lehetővé teszi. A Nemzetközi Távközlési Egyesület a 3G-t választotta ki, és ezért ez az egyik a szabványa a harmadik generációs mobilkommunikációnak.
HSDPA, HSDPA+ - High-Speed Downlink Packet Access
Nagysebességű csomagletöltési hozzáférés 3G-n alapul, ezért három és feledik vagy 3.5G-nek is szokták nevezni. Mobilkommunikációs protokoll, melyet előszeretettel használnak világszerte mobil internet illetve egyéb nagy sávszélességet igénylő szolgáltatások kiszolgálására. Feltöltési sebessége a HSUPA. A HSDPA a használt eszközöktől függően 1,8-3,6-7,2-14,4 Mbit/s. A maximális letöltési sebesség több mint az alkalmazás által elérhető sebesség, tehát amit a végfelhasználó érzékel.
A szemléltetés kedvéért: a 7,2 Mbps-es sebességet a felhasználó FTP szinten körülbelül 6 Mbps-os sebességként fogja érzékelni, ha közel ideális a rádiós környezet.
A letöltés sebességét több tényező befolyásolja:
- Bázisállomás konfigurációja, átviteli kapacitása
- Rádiós környezet minősége (interferencia, jel-zaj viszony, stb. )
- Felhasználók száma az adott cellában
- Felhasználó által használt eszköz típusa
- Felhasználó távolsága az adótoronytól, illetve a felhasználó sebessége (áll, vagy mozgásban van a mobil terminál)
UMTS - Universal Mobile Telecommunications System
Az Universal Mobile Telecommunications System Az UMTS megjelölésére gyakran használják a 3GSM kifejezést , kihangsúlyozva a technológia 3G-s természetét, valamint a GSM-et, melynek felváltására tervezve lett.
LTE 4G Long Term Evolution (4G)
4G-vel a negyedik generációs vezeték nélküli szolgáltatásokat jelölik. A 2G és a 3G rendszerek utódja. A 4G nagy adatátviteli sebesség, nagy kapacitás és a nyílt internetes szabványok használata jellemzi. A 4G-nél a mobil szélessávú rendszer továbbfejlesztett multimédiás szolgáltatásokkal bővül. Az „IMT-Advanced”, (4G Wireless and International Mobile Telecommunication) 4G technológia jelenleg a mobil távközlési rendszerek közül a legfejlettebb, amely fix környezetben 1 Gbps, mobilkörnyezetben pedig akár 100 Mbps adatátviteli sebességet is biztosíthat.
5G - 5th generation mobile networks or 5th generation wireless systems
A távközlési gyártók kutatói már egy ideje az 5G bevezetésével foglalkoznak.
A mobilhálózatok ugyanis nagyjából tízévente lépnek át a következő generációba, és a 4G szabványát 2012-ben véglegesítették. Az Ericsson a napokban egy merész és meglepő bejelentést is tett: a kísérleti 5G eszközökkel 5 gigabit per másodperces átviteli sebességet tudott elérni vezeték nélküli hálózaton. Ez a leggyorsabb mai 4G LTE hálózat maximumánál is 60-szor gyorsabb és egy átlagos 4G LTE-nél akár 250-szer is gyorsabb lehet.
A szakértő szerint a rádiós adatátvitel sebességében elért rekord csak kis része a fejlesztésnek, és nagyon nagy szerepe lesz például a modern akkumulátoroknak is.
Az elméletek szerint úgy fog beszivárogni az 5G az életünkbe, hogy azt észre sem veszi majd a felhasználó, mert az új generációs hálózat egyes alkotóelemei már a 4G- hálózatán is megjelennek. Az 5G nem leváltja majd a 4G LTE-t, mint ahogy a 2G (GSM) teljesen kiszorította az első generációs hálózatokat, mert az 5G a most használt hálózatokra fog épülni.